Kuratorsdag om ensamhet och gemenskap
Innehåll
Folkhälsomyndigheten presenterade 25 mars den nationella strategin som lyfter vikten av att uppmärksamma ofrivillig ensamhet och dess påverkan på psykosocial och somatisk hälsa.
Vi inleder dagen med lite kort information och har sedan bjudit in några olika verksamheter i Skåne som presenterar hur de arbetar. Vi hoppas sprida inspiration och idéer till hur vi på vårdcentralerna kan samarbeta med övriga aktörer i samhället. Det kommer även finnas utrymme för fika och mingel så klart.
Program
09.00-09.30: Välkomna, introduktion av dagens tema
09.30-10.30: Gästföreläsare, Tjänstedesign Ensamhet och Gemenskap, Projektledare Bitte Wikström Helsingborgs Stad.
10.30-11.00: Fikapaus och mingel
11.00-12.00: Gästgöreläsare, Fontänhuset Lund/Skåne
12.00-13.00: Lunch
13.00-13.30: Uppsamling och mingel
13.30-14.30: Gästföreläsare, Internationella kvinnoföreningen, Malmö Verksamhetsledare Tatjana Ristovski
14.30-14.45: Bensträckare och mingel
14.45-15.30: Summerar och avslutar dagen; hur arbetar vi vidare och vad har vi för tips till varandra?
Fika och lunch
Fika och lunch ingår i kursavgiften.
Arrangör
Föreläsningsdagen arrangeras av primärvårdens utbildningsenhet i samarbete med professionsföreträdarna för kuratorer i primärvården.