Punktprevalensmätning (PPM) basala hygienrutiner och klädregler (BHK)

Följsamheten till basala hygienrutiner och klädregler (BHK) är en viktig faktor för att förebygga vårdrelaterade infektioner (VRI) och hindra smittspridning i hälso- och sjukvården och omsorgen. Region Skånes mål avseende BHK är 100 % för klädregler och 90 % för basala hygienrutiner. Resultatet tillsammans med reflektionsfrågor och utbildningsmaterial ger ett bra underlag för fortsatt utveckling och lärande på arbetsplatsen.

Vårdhygien Skåne har utifrån Socialstyrelsens dokument ”Egenkontroll av följsamhet till basala hygienkrav och rutiner" tagit fram nytt material för PPM BHK i Region Skåne.  

Så här gör du

  • Utse en observatör som får tid för förberedelser och genomförande av mätningarna. 
  • Informera personalen i förväg om att observationer kommer att genomföras och av vem.
  • Genomför minst tio observationer per avdelning/enhet (se till att det blir ett representativt urval av olika personalkategorier på enheten).
  • Mata in insamlade data i IT-verktyget 3C efter avslutad mätning (görs av observatör).  

Mätningen genomförs två gånger per år under en tvåveckorsperiod, en gång på våren (vecka 11-12) och en gång på hösten (vecka 42-43). 

Detta krävs av observatören

Observatören behöver ha kunskap om de krav som beskrivs i Socialstyrelsens föreskrifter samt genomgått Vårdhygien Skånes webbutbildning om basala hygienrutiner och vårdhygien. 

Presentation av resultatet 

Resultaten av mätningarna kommer att presenteras både via Qlik Sense och erbjudas som en automatisk rapport direkt från 3C som mejlas ut till ansvariga chefer. I Qlik Sense finns möjlighet att se resultaten över längre tidsperiod och för olika enheter. I båda rapporterna finns möjlighet att se resultaten i förhållande till Regions Skånes uppsatta mål, det vill säga 100 % för klädregler och 90 % för basala hygienrutiner. Följsamheten visas för de olika observationsmomenten samt fördelningen i de olika yrkeskategorierna.  

Återkoppling av mätresultat till medarbetarna

Analysera resultatet som presenterats i rapporterna och för en dialog med personalgruppen i ett lämpligt forum, exempelvis via en arbetsplatsträff (APT). Det är viktigt att samtliga personalkategorier får återkoppling.  Målet är att upprätthålla en god följsamhet till BHK genom ett öppet samtalsklimat på enheten, samt identifiera eventuella förbättringsområden och vidta åtgärder kopplade till dessa.  

Vårdhygien Skåne vill gärna få information om din enhet planerar större förbättringsprojekt. Vid bristande följsamhet till BHK kan din enhet utföra upprepade mätningar efter att ni genomfört era åtgärder. 

Fick du hjälp av informationen på sidan?

Tänk på att

Informationen på webbplatsen är till för offentlig och privat vårdpersonal i Skåne.

Tack för din hjälp att förbättra webbplatsen, dina synpunkter har skickats till webbredaktionen.

  • När du skickar in formuläret kommer vi endast att använda dina personuppgifter för det som formuläret är till för. Tänk på att informationen som du skickar in kan bli en allmän handling, vilket betyder att alla kan begära ut och läsa det.

    Skicka därför inte in känsliga uppgifter om dig själv eller någon annan. Det kan till exempel vara om du har en sjukdom, en diagnos eller vilka mediciner du tar.

    Så behandlar vi dina personuppgifter (nytt fönster)