Skånes sjukhus nordväst

Här hittar du som ST-läkare inom Skånes sjukhus nordväst lokal information om utbildningar och kontaktuppgifter.

Lokal information för ST-läkare

  • Helsingborg/Ängelholm

    Övergripande studierektor - vakant

    Helsingborg

    Studierektorer

    Katharina Delhusen- Carnahan, ortopedi
    E-post: katharina.delhusen-carnahan@skane.se

    Catarina Conde, ögon
    E-post: catarina.conde@skane.se

    Malin Ankardal, Geriatrik
    E-post: Malin.Ankardal@skane.se

    Monika Andreasson Krynell, anestesi och intensivvård
    E-post: Monika.AndreassonKrynell@skane.se

    Lina Andersson, bild- och funktionsmedicin, radiologi
    E-post: Lina.Andersson@skane.se

    Ragnhild Ahl, klinisk fysiologi
    E-post: ragnhild.ahl@skane.se

    Layla Mirzaei , kirurgi
    E-post: layla.mirzaei@skane.se

    Malin Böös, urologi
    E-post: malin.boos@skane.se

    Kristin S Olsson, obstetrik/gynekologi
    E-post: kristin.s.olsson@skane.se

    Madeleine Smith , ÖNH
    E-post: madeleine.smith@skane.se 

    Sandra Lejonberg, internmedicin
    E-post: Sandra.Lejonberg@skane.se

    Jonas Öberg, infektionssjukdomar
    E-post: jonas.a.oberg@skane.se

    Johan Parnfelt, akutsjukvård
    E-post: johan.parnfelt@skane.se

    Malena Modig, barn- och ungdom
    E-post: malena.modig@skane.se

    Thérése Glaumann, hud
    E-post: therese.glaumann@skane.se

    Ängelholm

    Marie Karlén, ST-Studierektor
    E-post: marie.karlen@skane.se

  • LeKo - utbildning i ledarskap och kommunikation
    för ST-läkare


    Delmål a1-6, b1-5 enligt målbeskrivningen för läkarnas specialiseringstjänstgöring från 2015.

    Från och med år 2022 - (det är ett rullande schema)

    • Modul 1

      Medarbetarskap, ledarskap och pedagogik

      Delmål a1
      Vartannat år 2 x 25 deltagare

    • Modul 2

      Sjukdomsförebyggande arbete
      Läkemedel
      Vårdhygien och smittskydd

      Delmål b2, a3, b3 
      Vartannat år 2 x 25 deltagare

    • Modul 3

      Kommunikation med patienter och närstående

      Delmål b1
      Vartannat år 2 x 25 deltagare

    • Modul 4

      Försäkringsmedicin
      Lagar och andra föreskrifter samt hälso- och sjukvårdens organisation

      Delmål b4, a6
      Vartannat år 2 x 25 deltagare

    • Modul 5

      Systematiskt kvalitets- och patientsäkerhetsarbete

      Delmål a4
      Varje år 2 x 25 deltagare

    • Modul 6

      Etik, mångfald och jämlikhet

      Delmål a2
      Likarätt och lika möjligheter ges digitalt via Framtidens specialistläkares webbplats. 
      Palliativ vård ges varje år 1x30

    • Modul 7

      Medicinsk vetenskap

      1+1 vecka + 1 dag för projektplansredovisning
      Vår (oftast) vecka 10 och vecka 14 + 1 dag vecka 20 och höst vecka 38 och vecka 42 + 1 dag vecka 50
      Delmål a5 vår och höst varje år. 25 + 25 deltagare

    Vid frågor, kontakta:

    Simon Heissler
    e-post simon.heissler@skane.se

    Regionala utbildningar

    Information om regionala utbildningar hittar du under Utbildningar och kursöversikt.

Fick du hjälp av informationen på sidan?

Tack för din hjälp att förbättra webbplatsen, dina synpunkter har skickats till webbredaktionen.