Fortbildningsdag: En dag om sårbehandling
Christina Monsen, vårdutvecklare kommer tillsammans med några av sårkonsulterna i primärvården ge er en heldagsutbildning om sår och sårbehandling.
Innehåll
Förmiddagen kommer ge teoretisk kunskap om olika sårdiagnoser och dess bakomliggande faktorer. Vidare kommer sårläkningsprocess, basbedömning och basbehandling gås igenom med utgångspunkt från de vårdförlopp som finns gällande sårbehandling.
Specifika ämnen som kommer att diskuteras är:
- ankeltrycksmätning
- kompression
- behandling med negativt tryck
- basförråd och dess material
- teamarbete
- kontinuitet
- personcentrerad vård.
Eftermiddagen kommer bjuda på praktisk träning av kompressionslindning, ankeltrycksmätning samt debridering.
Sårkonsulter från primärvården kommer att presentera deras uppdrag och vilken hjälp de kan erbjuda.
Vi hoppas på en givande dag där vi får träffa varandra samt att utbyta erfarenheter, tankar och idéer.
Målgrupp
Utbildningen riktar sig i första hand till dig som är ny sjuksköterska/distriktssköterska i primärvården, men även andra sjuksköterskor, läkare i utbildning och annan vårdpersonal är välkomna att anmäla sig.
Program
Program för dagen:
- 08.30-09.00: Introduktion och kaffe
- 09.00-12.00: Sår och sårbehandling i teorin, inklusive fika
- 12.00-13.00: Lunch
- 13.00-13.30: Fortsättning från förmiddagen
- 13.30-14.30: Praktisk träning av bland annat kompressionslindning, ankeltrycksmätning och debridering
- 14.30-15.00: Fika
- 15.00-15.30: Fortsättning på praktisk träning
- 15.30-15.45: Information från Region Skånes sårkonsulter
- 15.45-16.00: Avslutning
Fika och lunch
Fika och lunch ingår.
Arrangör
Utbildningen arrangeras av primärvårdens utbildningsenhet i samarbete med referensgruppen för sjuksköterskor. Skicka ett e-postmeddelande till sjukskoterskapv@skane.se om du har frågor om utbildningen.