Inspirationsdag i endodonti för tandläkare

Hur lyckas jag med min endodontiska behandling och vad kan jag göra för att förenkla och förbättra den?

Många upplever endodontisk behandling som svår och jobbig. Vi går igenom viktiga moment för diagnostik och behandling och visar exempel från fall för att inspirera till en ökad förståelse och verktygen för hur den endodontiska behandlingen både kan göras roligare och bättre. Det är lättare att göra rätt om man vet varför, inte bara hur! Vi ger också förslag på hur man kan tänka kring felsökning och vad man själv kan göra om problem uppstår och hur de kan lösas, innan remissen skickas. 

Syfte och lärandemål

Syftet med kursen är att stärka deltagaren i sin förmåga att utföra ortograd endodontisk behandling på ett korrekt sätt. Målet är att i föreläsningsform inspirera tandläkarna till hur man utför en bra endodontisk behandling på korrekt diagnos och de grundförutsättningar som krävs.

Efter genomgången kurs ska deltagaren kunna förstå bakgrunden och kunna principerna för att utföra ett god endodontisk behandling baserad på en korrekt diagnos. Deltagarna ska kunna felsöka och värdera behandlingssvårigheter som kan uppstå vid endodontisk behandling och även kunna undvika att behandlingskomplikationer uppstår eller korrigera när det hänt.

Innehåll

Diagnostik och case-selection

Genomgång av de vanliga endodontiska diagnoserna för pulpa och käkben och hur de ställs. Endodontiska behandlingsprinciper. Vilka fall ska behandlas och hur? Nationella riktlinjer som ett beslutsstöd.

Aseptik

Grundpelare och förutsättning för lyckad endodontisk behandling. Teknik och tips för kofferdamapplicering och aseptisk hantering av tand och instrument samt vikten av detta under all endodontisk behandling. 

Kavumpreparation

”Nyckeln” till endodontisk behandling. Principen för och hur den utformas i de olika tandgrupperna för att skapa god åtkomst till rotkanalsystemet och bibehålla förutsättningar för en stark koronal restaurering och långsiktig prognos för tanden. Sannolikt den vanligaste orsaken till behandlingsproblem/remiss inom endodonti är brister i kavumpreparation eller komplikationer av det. 

Kanalletning

Principer för kanallokalisation och rotkanalens och kavumgolvets anatomi. Hur och var lokaliseras kanalmynningarna i de olika tandgrupperna? 

Instrumentering av rotkanaler

Hur etableras glidbana och fastställs instrumenteringsdjup? Kemomekanisk behandling av rotkanalsystemet. Hur mycket behöver jag rensa och spola för att rotkanalen kan anses färdigbehandlad? Vilka instrument och filar ska jag använda?

Förberedelse

Till kursen får deltagaren gärna förbereda ett fall. Deltagaren tar med fallet företrädesvis på egen bärbar dator förberett med erforderliga röntgen och eventuella kliniska foto.