Komma igång med teledermatoskopi

Varje vårdcentral behöver gå utbildning och beställa utrustning för att kopplas upp mot teledermatoskopinätverket och komma igång med teledermatoskopiska konsultationer.

Vårdcentralen blir redo för att börja skicka teledermatoskopiska konsultationer genom att följa några enkla steg. Det finns risk att arbetet inte kommer igång eller fördröjs om dessa förberedelser inte görs.

Upphandling pågående för teledermatoskopi

Observera att just nu pågår upphandling av Region Skånes kommande system för teledermatoskopi. Upphandlingen beräknas vara klar mars 2026.

Under upphandlingstiden finns tyvärr ingen möjlighet för vårdcentraler att ansluta sig till system för teledermatoskopi, eller köpa in teledermatoskopiutrustning via Region Skåne.

Ansvarsfördelning

För att komma igång och arbeta i systemet finns flera nödvändiga roller som har olika ansvarsområden.

  • Verksamhetschefen har en viktig roll i att verkställa och överse vårdcentralens introduktionsprogress, detta görs enkelt genom att följa de stegen ovan.

    Tidsplanering

    Räkna med att registrerings- och introduktionsprocessen tar ungefär 10 veckor. Därför är det viktigt att komma igång i god tid innan utbildningstillfället eftersom steg 1-4 ska vara  klara vid utbildningstillfället. Detta ökar chanserna för arbetet kommer igång omgående efter utbildning. 

    När alla förberedande steg (steg 1-4) är klara inför utbildningstillfället och materialet har levererats ska du som verksamhetschef skickar en kvittens på att vårdcentralen är redo för att börja arbeta i systemet till teledermatoskopi.hud.sus@skane.se.

    Observera

    Steg 1, 2, 3 och 4 kan göras parallellt, se bara till att det blir minst 8 veckor, på grund av leveranstid, mellan att utrustningen är beställd och det bokade utbildningstillfället. 

    Prickmottagning

    För att få ut maximalt värde av arbetet med teledermatoskopi rekommenderas att vårdcentraler som inte redan har en ”prickmottagning” överväger att införa en sådan. 

    Några snabba tips på hur en prickmottagning kan organiseras

    • Minst 20 minuters moduler, använd en annan färg än sedvanlig mottagning
    • Separat väntelista
    • För större vårdcentraler är det rimligt att börja med en halv dag varannan eller varje vecka, sen utvärdera efter behov
    • Stringens att bara hudförändringar bokas - ej allmän hudmottagning
    • Ha en låda med all utrustning inlåst

    Kunskapsspridning

    När arbetet med teledermatoskopi väl flyter är det viktigt för verksamhetschefen att se till att kunskapsspridning sker till den omfattning som krävs för att inte arbetet ska avstanna om en aktör i kedjan försvinner.

    Relaterade dokument

  • Vårdcentralens kontoadministratör skapar och avslutar vårdcentralens konton. Vanligtvis är kontoadministratören en medicinsk sekreterare men även person ur annan yrkeskategori går att utse till kontoadministratör. För att lära sig detta måste kontoadministratören gå en utbildning online på 30-60 min.

    Det är rekommenderat att en person, till exempel kontoadministratören, är övergripande ansvarig för arbetet med teledermatoskopi. I det ansvaret ingår att se till att utrustningen alltid är laddad, rengjord och tillgänglig. Denna person bör även lära sig hur man skapar remisser i systemet, inklusive hur man tar bra bilder, för att kunna lära ut detta till nya användare. Om denna funktion tillskrives kontoadministratören bör denne även delta på vårdcentralens bokade utbildningstillfälle.  

    Relaterade dokument

    Instruktioner för kontoadministratörer (gnosco.atlassian.net)

  • Läkarna kommer att bära arbetet med teledermatoskopi genom att välja ut misstänkta hudförändringar, skicka remisser i systemet och handlägga konsultsvaren. Målet är att arbetet ska leda till en ökad trygghet och kompetens i att bedöma hudförändringar.

    För att komma igång med att arbeta med teledermatoskopi behövs en utbildning för att kvalitetssäkra arbetssättet. Alla läkare som ska arbeta i systemet måste därför delta i två utbildningar. 

    Webbaserad utbildning på en timme

    Alla läkare ska gå en webbaserad utbildning via Regionalt cancercentrum Syd som består av fyra moduler som tar totalt 1 timme att genomföra. Du behöver inte anmäla dig till kursen utan kan genomföras när som helst, dock viktigt att kursen är genomförd innan introduktionstillfället.

    Efter genomgången kurs meddelar du vårdcentralens kontoadministratör som då kan skapa ett konto i teledermatoskopisystemet till dig.

    Webbutbildning i teledermatoskopi (cancercentrum.se)

    Vårdcentralens utbildningstillfälle

    Alla användare på respektive vårdcentral bjuds in att delta vid ett  utbildningstillfället för att praktiskt introduceras i arbetet med teledermatoskopi. Där ska du som läkare delta. 

    Mer information om utbildningstillfället (steg 5)

    Vem ska utbildas? 

    Rekommendationen är att varje vårdcentral utser två till tre läkare inledningsvis. När arbetet kommit igång är det bra att inkludera fler läkare för att säkerställa kunskapsspridning och en stabilitet i arbetssättet. När en vårdcentral vill introducera nya läkare i systemet ska dessa genomgå de båda utbildningarna. Efter breddinförandet under 2022 kommer utbildningstillfällen anordnas två gånger per år.

  • Det är viktigt att medicinska sekreterare är introducerade i arbetssättet då varje vårdcentral behöver inrätta funktioner för att bevaka remisser.

    Relaterad information

Fick du hjälp av informationen på sidan?

Tänk på att

Informationen på webbplatsen är till för offentlig och privat vårdpersonal i Skåne.

Tack för din hjälp att förbättra webbplatsen, dina synpunkter har skickats till webbredaktionen.

  • När du skickar in formuläret kommer vi endast att använda dina personuppgifter för det som formuläret är till för. Tänk på att informationen som du skickar in kan bli en allmän handling, vilket betyder att alla kan begära ut och läsa det.

    Skicka därför inte in känsliga uppgifter om dig själv eller någon annan. Det kan till exempel röra patientuppgifter om en sjukdom, diagnos eller medicinering.

    Så behandlar vi dina personuppgifter (nytt fönster)