Inloggning för invånare

Invånaren loggar in som vanligt i e-tjänsterna på 1177.se. Du hjälpa invånaren att komma åt programmen inom Stöd och behandling genom att skicka en lathund. Du kan kopiera en färdigskriven text och skicka i till exempel meddelandefunktionen. Du kan också skicka lathunden som ett pdf-dokument.

Invånare når Stöd och behandling via e-tjänster på 1177.se i samband med vårdkontakt och beslut om att starta ett digitalt stöd eller behandling.

Invånaren loggar in som vanligt i e-tjänsterna på 1177.se. Du kan skicka en lathund till invånaren om hur hen kommer åt programmen inom Stöd och behandling. Du kan antingen kopiera lathunden i form av en färdigskriven text och skicka i till exempel meddelandefunktionen eller skicka den som ett pdf-dokument.

Text för till exempel meddelandefunktionen

Lathund: Kom igång med Stöd och behandling i 1177

Följ dessa steg för att hitta och komma åt de program inom Stöd och behandling som vårdpersonal tilldelar dig: 

Via dator, surfplatta eller mobil

  1. Logga in på 1177.se.
  2. Välj ”Stöd och behandling” i huvudmenyn.

Här syns dina startade och aktiva Stöd och behandlingsprogram som en länk. Du kan klicka på länken för att komma direkt in i programmet. 

Via appen 1177 i mobiltelefon

  1. Öppna appen 1177.
  2. Välj ”Alla övriga tjänster”. 
  3. Välj inloggningsalternativ, till exempel Mobilt BankID, och logga in.
  4. Klicka på ”Meny” i högra hörnet längst upp.
  5. Välj ”Stöd och behandling” i menyn.

Här syns dina startade och aktiva Stöd och behandlingsprogram som en länk. Du kan klicka på länken för att komma direkt in i programmet. Du kan lägga till länken som favorit. Detta gör du genom att markera stjärnan.  Då hittar du Stöd och behandling under "Favoriter" och även på startsidan. 

Lathund: Slå på aviseringar på 1177.se

Du kan slå på aviseringar på 1177.se. Du får då notifieringar från vårdpersonal via sms eller e-post. Slå på aviseringar genom att:  

  1. Logga in 1177.se via dator, surfplatta eller mobiltelefon.
  2. Välj "Inställningar".
  3. Ange ditt mobilnummer och markera avisering via sms.
  4. Välj "Spara”.

Lathund som pdf-dokument

Patientinformation Stöd och behandling (pdf)

Fick du hjälp av informationen på sidan?

Tänk på att

Informationen på webbplatsen är till för offentlig och privat vårdpersonal i Skåne.

Tack för din hjälp att förbättra webbplatsen, dina synpunkter har skickats till webbredaktionen.

  • När du skickar in formuläret kommer vi endast att använda dina personuppgifter för det som formuläret är till för. Tänk på att informationen som du skickar in kan bli en allmän handling, vilket betyder att alla kan begära ut och läsa det.

    Skicka därför inte in känsliga uppgifter om dig själv. Det kan till exempel vara om du har en sjukdom, en diagnos eller vilka mediciner du tar.

    Så behandlar vi dina personuppgifter (nytt fönster)