Kurs i barnhälsovård hösten 2027

Välkommen till kursen i barnhälsovård för ST-läkare i allmänmedicin eller barn- och ungdomsmedicin.

Syftet med kursen är att ge grundläggande kunskaper om arbetet inom barnhälsovården (BHV) där barns hälsa, utveckling och behov följs från födseln till 5-års ålder. Barnavårdscentralen (BVC) är en mycket viktig folkhälsoarena med potential att påverka den framtida folkhälsan i Sverige.

Målgrupp

Kursen riktar sig till dig som är ST-läkare i allmänmedicin eller barn- och ungdomsmedicin och som har påbörjat din placering på BVC.

Denna 3-dagars kurs i barnhälsovård för läkare täcker behovet av måluppfyllelser inom barnhälsovård för att bli specialist. OBS Den obligatoriska utbildningen rörande Barn som far illa kommer inte täckas av denna 3-dagars kurs. Ni kommer att behöva anmäla er till en annan kurs i detta ämne. Kontakta Barnskyddsteam - Vårdgivare Skåne för mer information. 

Denna kurs uppfyller följande delmål från Socialstyrelsen för ST-läkare i allmänmedicin samt barn- och ungdomsmedicin:

SOSFS 2015:8

  • Allmänmedicin - delmål c12
  • Barn- och ungdomsmedicin - delmål c1 (OBS förutom delmomentet Barn som far illa)

HSLF-FS 2021:8

  • Allmänmedicin - delmål c12
  • Barn- och ungdomsmedicin –delmål STc1 (OBS förutom delmomentet Barn som far illa)

Kursens upplägg

Kursen består av tre heldagar. Dag 1 och 2 är digitala. Filmer och föreläsningar varvas med webbinarier och fallbaserade diskussioner i mindre grupper. Dag 3 är på plats. Notera att du utöver de tre utbildningsdagarna behöver ha utrymme för självständigt lärande, exempelvis instudering av material.

Du behöver ha tillgång till en internetuppkopplad dator med kamera och mikrofon samt Teams för att kunna delta på de digitala utbildningsdagarna.

Schema

  • 19 oktober 2027, digitalt via Teams
  • 26 okttober 2027, digitalt via Teams.
  • 11 november 2027, Fysisk dag i Malmö (Plats meddelas senare) Alt 1
  • 16 november 2027, Fysisk dag i Malmö (Plats meddelas senare) Alt 2

Kostnad

Kostnaden för utbildningen är 5000 kronor (anmälan här nedan)

Det finns ytterligare en kurs i barnhälsovård:

Om du har ett intresse för hälsofrämjande och preventivt arbete och planerar att arbeta på BVC framöver rekommenderar vi att du anmäler dig till vår Kurs i barnhälsovård för sjuksköterskor och läkare som ges under vårterminen 2028.

Länk till utbildningen här  Introduktion i barnhälsovård våren 2028

Kursansvarig

  • Kathy Falkenstein-Hagander, barnhälsovårdsöverläkare, med. dr.
  • Helena Kornfält Isberg, specialist i allmänmedicin, med. dr. 

Om kursen är fulltecknad

Skicka e-post med fråga om reservplats till utvecklingsenhet.barnhalsa@skane.se