Implantatprotetik för allmäntandläkaren del 1
Målgrupp
För dig som är allmäntandläkare och inte har arbetat med implantatbehandlingar men vill komma igång.
Efter genomgången kurs ska deltagaren kunna identifiera lämpliga fall för standard implantatbehandling och kunna navigera patienten genom hela behandlingen. Kursdeltagarna ska också efter genomgången kurs kunna identifiera lämpliga fall att remittera till specialisttandvården.
Syfte
Syftet med kursen är att stärka deltagaren i sin förmåga att inför behandling kunna planera och prognostisera, väga för- och nackdelar med olika behandlingsalternativ och välja lämplig behandling i det enskilda fallet samt att kunna utföra den implantatprotetiska delen av behandlingen själv.
Kursinnehåll
Selektion av lämpliga patientfall i kliniken, terapiplanering, behandlingsgång, patientinformation och kostnadskalkyler. Hands-on övningar på modell. Delvis genomgång av olika implantatsystem.